Ulla Vaajakallio in Memoriam
Ulla Vaajakallio (16.3.1941 – 9.12.2024) teki Teatteri Hevosenkengän kanssa yhteistyötä, toimien kuvittajana, lavastajana ja nukentekijänä. Vaajakallio suunnitteli teatterille vuosien saatossa suuren määrän julisteita, käsiohjelmia, lavastuksia ja teatterinukkeja. Hänen työnsä Hevosenkengän visuallisen ilmeen historiassa on merkittävä.
Ullan satumainen kädenjälki näkyi niin teatteriesitysten sisällössä kuin markkinointimateriaaleissakin. Ensimmäinen esitys, jonka lavastuksen, nuket, julisteen ja käsiohjelman Ulla suunnitteli, oli Lumikki ja seitsemän kääpiötä, joka sai ensi-iltansa vuonna 1992. Tätä seurasi vuonna 1993 ensi-iltaan tullut Kani Untuvakerä, jonka visuaalisesta ilmeestä Ulla vastasi. Kani Untuvakerä on jatkanut Teatteri Hevosenkengän ohjelmistossa jo yli kolmenkymmenen vuoden ajan ja sen kaunista julistetta on pidetty Hevosenkengän historian onnistuneimpana.
Ullan tunnistettava ja värikäs tyyli oli täynnä Teatteri Hevosenkengän kohderyhmään vetoavia yksityiskohtia ja yhteistyö Ullan ja hänen taittotyöhön osallistuneen puolisonsa Pepe Vaajallion kanssa oli aina hedelmällistä ja mutkatonta.
Kiitos Ulla.
17.12.2024 Espoossa
Kirsi Siren